30 dni na darmowy zwrot
zobacz szczegóły
Dostawa od 0 zł
zobacz szczegóły
Sortuj
Cena
Rozmiar
Oferta
Marka
Kolor
Produkty: 166
Pokaż identyfikator wersji

Co to są lanki?

Lanki – obok wkrętów, turfów i halówek – stanowią rodzaj butów do piłki nożnej. Czym się wyróżniają? Po pierwsze (i najważniejsze!) służą do gry na naturalnej, suchej nawierzchni, tj. murawie. Lanki, inaczej zwane korkami piłkarskimi, posiadają plastikowe bądź gumowe wypustki, które wtopione są w podeszwę buta i stanowią z nim integralną całość. To obuwie jest oznaczane przez producentów skrótem FG, z ang. firm ground – twarda nawierzchnia. Pamiętaj więc, że lanki nie zdadzą egzaminu podczas gry na grząskich ternach (tutaj przydadzą się wkręty) czy na hali, gdzie odpowiednie będą halówki. Im lepiej dopasujesz obuwie, tym skuteczniejsza będzie Twoja gra. Wiele modeli lanek − stonowanych oraz neonowych – znajdziesz w ofercie sklepu eobuwie. Wybieraj spośród takich marek, jak New Balance, Puma czy adidas i goń za marzeniami!

Kiedy grać w lankach, i jakie są ich zalety?

Lanki pełnią jedną, podstawową funkcję – zwiększają przyczepność stóp zawodnika do naturalnego, trawiastego podłoża. Rozkład korków w lankach ułatwia rozpęd i gwałtowne hamowanie, ponadto obuwie to wpływa na utrzymanie stabilności, a tym samym jakość gry. Buty do gry w piłkę nożną typu lanki mają tę zaletę, że nie mogą z nich wypaść korki, ponieważ są na stałe zespolone z podeszwą. Poradzą więc sobie nawet wówczas, gdy boisko jest lekko wilgotne.

Pamiętaj jednak, że buty piłkarskie powinny być ściśle dopasowane do kształtu stopy, zwłaszcza że ich cholewka – zazwyczaj skórzana – podatna jest na rozciągnięcia. Jeśli odpowiednio dobierzesz buty piłkarskie do rodzaju nawierzchni, na której grasz, nie tylko zwiększysz własny komfort, ale i ograniczysz do minimum ryzyko kontuzji, bolesnych otarć czy ucisków. Wybór optymalnego rozmiaru ułatwi Ci inteligentny system skanowania stóp eszie.me.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie korki męskie wybrać na naturalną trawę?

Pod pojęciem "korki piłkarskie" często błędnie rozumie się wszystkie buty do piłki nożnej. Tymczasem dostępne są aż cztery rodzaje obuwia przeznaczonego do tego sportu: lanki, turfy, wkręty i halówki. To właśnie te pierwsze są najpopularniejsze i służą do grania na naturalnej nawierzchni. Mają one bowiem za zadanie zwiększyć przyczepność na suchej, ale niezbyt twardej murawie – wszystko dzięki umieszczonym na podeszwach, wykonanym z plastiku lub gumy korkom o średniej wysokości, w których łatwo się po takim podłożu poruszać. Dlaczego dobór butów piłkarskich do nawierzchni jest tak istotny? Po pierwsze, dzięki temu zwiększysz skuteczność gry, a po drugie – gra w nieodpowiednim pod tym kątem obuwiu grozi ich szybkim zniszczeniem.

Korki męskie – na jaki materiał się zdecydować?

Wybór obuwia piłkarskiego to również kwestia materiału wykonania. Na rynku dostępne są te z cholewką z materiału syntetycznego oraz skóry naturalnej. Lanki ze sztucznej tkaniny łatwiej wyczyścić, a ich pielęgnacja jest mniej wymagająca. Takie obuwie jest też zazwyczaj lżejsze, co docenią piłkarze grający na pozycji napastnika. Z kolei buty piłkarskie ze skóry licowej będą wytrzymalsze i posłużą Ci przez więcej sezonów. Warto pamiętać też, że skóra naturalna z czasem się rozciąga. Jeśli więc narzekasz np. na wysokie podbicie, wypróbuj buty korki z tego materiału. Ostatecznie wybór materiału butów do piłki nożnej zależy od Twoich osobistych preferencji.

Jak dobrać rozmiar obuwia piłkarskiego?

Równie ważną co rodzaj i materiał korków męskich jest dobranie ich odpowiedniego rozmiaru. Aby dobrze go poznać, nie sugeruj się butami noszonymi na co dzień, a długością stopy. Pamiętaj, by dodać do niej 1 cm luzu – w końcu do obuwia tego będziesz zakładał skarpetki. Otrzymaną wartość porównaj z tabelą rozmiarów producenta. Jeśli Twój wynik plasuje się na granicy dwóch, wybierz większy rozmiar – dzięki temu ograniczysz ryzyko otarć i ucisków. Posiadacze stóp różnej długości powinni sugerować się tą większą. Przydatną wskazówką jest też mierzenie korków po południu, kiedy stopa jest nieco większa i opuchnięta.