30 dni na darmowy zwrot
zobacz szczegóły
Dostawa od 0 zł
zobacz szczegóły

Jak dobrać rozmiary butów?

Wybór odpowiedniego rozmiaru butów jest bardzo ważny

To trudna decyzja, która wpływa nie tylko na komfort ich użytkowania, ale i nasze samopoczucie. Za małe buty mogą uciskać, a nawet zdeformować stopę, natomiast za duże będą narażać ją na urazy mechaniczne i kontuzje. Jak zatem dobrać właściwy rozmiar butów, decydując się na ich zakup przez Internet?

Przede wszystkim warto rozważyć darmowe wykonanie skanu 3D stóp. Można to zrobić, np. w jednym z punktów skanowania systemu esize.me. esize.me w kilka sekund tworzy obraz 3D stóp, pokazując ich długość, szerokość, wysokość, tęgość oraz określając rodzaj podbicia. Po wykonaniu skanu, system porówna go ze zeskanowanymi modelami butów z oferty eobuwie.pl. Następnie zarekomenduje użytkownikowi, które buty będą pasowały idealnie do kształtu jego stóp. Więcej na: https://www.eobuwie.com.pl/esizeme.

Dotychczasowe metody

Powszechnie stosowaną praktyką było korzystanie z tabeli rozmiarów. Pamiętajmy jednak, że producenci często stosują własne rozmiarówki. Dlatego długość wkładki obuwia może się różnić w zależności od producenta. Poniżej znajduje się tabela rozmiarów - ma ona charakter jedynie poglądowy.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar butów, trzeba najpierw dokładnie zmierzyć długość stopy. Nie należy więc jedynie ufać oznaczeniom rozmiarów, które są przypisane przez producenta, ponieważ w praktyce mogą być różne dla każdej firmy.

W przypadku osób, które już wcześniej kupowały obuwie konkretnej marki i doskonale wiedzą, jaki jest rozmiar buta odpowiedni w jej przypadku, warto pozostać przy tym wyborze.

Jak zmierzyć długość stopy?

Jeśli chcesz samodzielnie ustalić długość stopy:

  • krok 1: połóż na podłodze kartkę papieru, a następnie postaw na niej gołą stopę, pamiętając, aby pięta opierała się o ścianę, tworząc z podłogą kąt prosty;
  • krok 2: obrysuj kształt stopy;
  • krok 3: powtórz obie czynności z drugą stopą;
  • krok 4: zmierz obie stopy (w centymetrach) – sprawdź długość w linii prostej, zaczynając od środka pięty do najdłuższego palca;
  • krok 5: przy doborze rozmiaru obuwia, zawsze sugeruj się jedynie pomiarem większej stopy;
  • krok 6: do ustalonego wymiaru dodaj około 0,5-1 cm luzu.

Warto wiedzieć

Pamiętaj o tym, aby nie mierzyć długości stóp rano, ponieważ te zmieniają się w zależności od pory dnia. W związku z tym pomiar dokonany rano nie będzie precyzyjny. Najlepiej zrobić to za dnia, np. w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Kolejnym ważnym elementem związanym z doborem odpowiedniego rozmiaru butów jest samodzielne podjęcie decyzji. Pamiętaj, że to będą Twoje buty i to właśnie Tobie musi być w nich wygodnie.

Jeśli pomimo wskazówek kupisz obuwie, które ma niewłaściwy rozmiar, zawsze możesz je zwrócić.