Halówki damskie
Wpłyń na jakość i wydajność gry z profesjonalnymi butami dla kobiet na halę!
Najważniejsze cechy halówek damskich
Jeśli trenujesz dyscyplinę, którą uprawia się na sali gimnastycznej, niezbędnym elementem Twojego sportowego stroju będą halówki damskie. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim, w odróżnieniu od innych butów sportowych, ich podeszwa jest płaska i wykonana z gumy lub kauczuku. Materiały te zapewniają odpowiednią przyczepność do halowego parkietu, a także dają zawodniczce właściwą zwrotność. Sporty uprawiane na hali, takie jak halowa piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna wymagają bowiem częstych zmian kierunku biegu. Dobrze też, by buty halówki damskie wyposażone były w antypoślizgową podeszwę, która zmniejszy ryzyko upadku i kontuzji.
Ponieważ parkiet jest nie tylko śliski, ale również twardy, przyda Ci się obuwie z systemami amortyzującymi. To ważne, bo pozwala uniknąć bólu stawów i ścięgien. Dlatego zwróć uwagę, czy podeszwa jest sprężysta i wyposażona w piankę.
Jak wybrać buty na halę?
Damskie buty na halę powinny być lekkie, by nie spowalniać ruchów zawodniczki. Najlepsze będą te, których cholewka wykonana jest ze zwiewnego materiału, który dobrze przepuszcza powietrze i sprawia, że stopa nadmiernie się nie poci. Halówki skórzane to także dobry pomysł, ale dla osób, których stopa wolniej przyzwyczaja się do nowych butów. Jest ona bardziej miękka i elastyczna niż materiał, dlatego taki but szybciej przystosuje się do kształtu stopy zawodniczki. Pamiętaj również o odpowiednim rozmiarze – w butach powinno być ok. 1 cm luzu, by uniknąć odcisków i otarć, oraz by było w nich miejsce na skarpetki.
Ostatnią kwestią, na jaką powinnaś zwrócić uwagę, wybierając halówki damskie, powinien być ich kolor i design. W końcu wygoda, choć jest w tym przypadku najważniejsza, to nie wszystko! Sprawdź wybór halówek damskich dostępnych na eobuwie i przekonaj się, że połączenie mody i komfortu jest możliwe!
Najczęściej zadawane pytania
Halówki damskie - jakie materiały masz do wyboru?
Idealne buty halowe powinny być przede wszystkim lekkie, by zapewnić zawodniczce łatwość poruszania się i szybką zmianę kierunku biegu. W dużej mierze za ten parametr odpowiada materiał cholewki. Najlżejsze będą halówki damskie wykonane z materiału tekstylnego. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że zapewniają doskonałą przewiewność - nie ma więc mowy o nadmiernym poceniu się stóp. Z podobnych właściwości znana jest też skóra naturalna. Buty sportowe wykonane z tego materiału są również podatne na rozciąganie oraz wytrzymałe. Z kolei jeśli zależy Ci na niższej cenie, wybierz buty halówki wykonane ze skóry syntetycznej, które są nie tylko lekkie, lecz także - w przeciwieństwie do naturalnego materiału - łatwiejsze w pielęgnacji.
Jakich technologii szukać, wybierając halówki?
Buty sportowe przeznaczone na halę powinny charakteryzować się dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą. W końcu halowy parkiet to powierzchnia twarda, dlatego dobrym wyborem będzie model z piankowo-gumową podeszwą, która nie tylko zamortyzuje wstrząsy, lecz także zapewni Ci dobrą przyczepność do śliskiego podłoża. Ważny jest nie tylko materiał, ale i kolor podeszwy halówek damskich. Pamiętaj, że guma może barwić parkiet, dlatego wybieraj modele z naturalną, jasną podeszwą. Inną kwestią, szczególnie istotną w przypadku butów do halowej odmiany piłki nożnej, jest wzmocnienie obuwia w ich przedniej części. Ponieważ piłka w futsalu jest cięższa i mniejsza niż w przypadku tej, w którą gra się na murawie lub orliku, palce potrzebują większej ochrony - tym bardziej, że w sporcie tym znacznie częściej piłkę kopie się czubkiem buta.
Jak dobrze zmierzyć rozmiar butów piłkarskich na halę?
Buty sportowe zdadzą egzamin tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane do stóp zawodniczki. Jak osiągnąć ten efekt? Przede wszystkim nie trzymaj się kurczowo rozmiaru obuwia noszonego na co dzień. Podstawowym parametrem powinna być długość wkładki. Zmierzysz ją, odrysowując kształt stopy na kartce papieru i dokonując pomiaru między dwoma skrajnymi punktami. Następnie do otrzymanego wyniku dodaj 1 cm i porównaj do tabeli rozmiarów danej marki. Twój pomiar planuje się pomiędzy dwoma numerami? Wybierz większy rozmiar. Jedna z Twoich stóp jest dłuższa od drugiej? Sugeruj się długością wkładki tej większej. Dobrą praktyką będzie też mierzenie obuwia w skarpetkach, w których będziesz uprawiać dany sport, a także robienie tego po południu lub wieczorem, kiedy stopy są nieco większe. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko zakupu za ciasnych butów.