30 dni na darmowy zwrot
zobacz szczegóły
Dostawa od 0 zł
zobacz szczegóły

Kaski narciarskie – ochrona dla głowy na stoku

Narciarstwo to sport ekstremalny, bez względu na to, czy na stoku poruszasz się rekreacyjne czy profesjonalnie. W trakcie dynamicznego szusowania może wydarzyć się wszystko, dlatego niezwykle ważnym jest, by zadbać o bezpieczeństwo w czasie uprawiania tego sportu. Podstawowym elementem narciarskiego stroju, który je zapewnia, jest kask narciarski. Do zakładania kasków na stoku w Polsce są dziś zobligowane dzieci, dorośli wciąż mają w tej kwestii dowolność wyboru, jednak z uwagi na dobry przykład i dbałość o bezpieczeństwo coraz częściej sięgają po markowe kaski, które nie tylko chronią głowę w trakcie upadku, ale też dopełniają narciarski strój.

Rodzaje kasków narciarskich

Kaski narciarskie kategoryzowane są przede wszystkim ze względu na płeć i wiek. Możesz wybierać między męskimi, damskimi i juniorskimi. Dodatkowe kryteria podziału odnoszą się do ich designu oraz funkcjonalności. Kaski z tzw. „twardym uchem” charakteryzuje bardzo zabudowana skorupa, zasłaniająca sporą część czoła oraz całe uszy. Uznawane są one za te najbardziej profesjonalne. Kaski z szybą to z kolei te wyposażone w przezroczyste osłonki na oczy, zastępujące gogle. Poszczególne kaski narciarskie różnią się od siebie też rozmieszczeniami wywietrzników czy samym kształtem. W eobuwie znajdziesz szereg propozycji, wśród których z pewnością znajdziesz to czego szukasz.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

Dobór odpowiedniego rozmiaru kasku narciarskiego to kluczowa kwestia przy procesie jego idealnego dopasowywania. Kask, by pełnił swoją ochronną funkcję, powinien bardzo dobrze przylegać do głowy. Nie oznacza to jednak, że powinien być on za ciasny. Na idealny dobór rozmiaru pozwoli Ci zmierzenie obwodu głowy na wysokości ok. 1 cm nad linią brwi. Otrzymaną wartość porównaj do obwodu podanego w opisie kasku i zdecyduj wówczas, który rozmiar sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku narciarskiego?

Poza designem i rozmiarem, istnieje kilka czynników, które przetestowane w trakcie mierzenia zamówionego kasku zweryfikują, czy jest on słusznym wyborem. Sprawdź, czy wybrany model kasku pozwala Ci na swobodne poruszanie głową. Załóż go do swojego stroju narciarskiego i zobacz, czy nie zahacza o kołnierz kurtki. Upewnij się, że wybrany kask przylega w miejscu tuż nad karkiem. Przetestuj też zapięcie pod szyją – powinno być dostatecznie miękkie, by nie uwierało w brodę czy szyję.

Jak dopasować kask do stroju narciarskiego?

Kask narciarski, poza byciem elementem ochronnym stroju narciarskiego, może stanowić także jego integralną, stylową część. Jak dopasować go do reszty zestawu? Zwróć uwagę na jego kolorystykę. Możesz się postarać, aby była ona zbliżona do tej, w której zachowany jest kombinezon narciarski lub kurtka i spodnie, albo sprawić, że kask będzie kontrastowym dodatkiem. Jeśli Twój ubiór narciarski nawiązuje do retro stylistyki, wybierz kask o minimalistycznym designie. Nowoczesne, sportowe zestawy najlepiej łączyć z kaskami o podobnym charakterze.